Perinatalna podpora

Perinatalno obdobje zajema nosečnost in poporodno dobo do otrokovega prvega leta. Gre za čas, ko so ženske še posebno ranljive in se pogosteje kot sicer soočajo z duševnimi stiskami. Najpogostejši sta depresija (1 ženska izmed 7) in anksiozne motnje (1 ženska izmed 5), nikakor pa nista edini motnji, ki se lahko pojavita v perinatalnem obdobju. Spremembe in izzivi, povezani s prihodom otroka, lahko na podoben način vplivajo tudi na moške. Nosečnost, porod in starševstvo namreč s sabo prinesejo veliko sprememb, stresa in skrbi - tudi v primerih, ko gre vse po planu. Kljub temu, da gre za čudovito in vznemirljivo obdobje, vse te novosti lahko izzovejo tudi občutke žalosti, tesnobe, strahu, krivde, neprimernosti, negotovosti in zmedenosti. V primeru neplodnosti, gestacijskih komplikacij, perinatalne izgube, travmatičnega poroda in podobnih težkih situacij, lahko ti občutki postanejo tako intenzivni in kompleksni, da je nujno potrebno poiskati pomoč.

Cilj perinatalne podpore je spremljanje in opolnomočenje žensk (in parov) na njihovi poti v starševstvo. Perinatalna obravnava zajema terapijo, svetovanje in nudenje čustvene podpore ženskam oziroma parom, ki se soočajo z izzivi nosečnosti in starševstva, z anksioznimi ali razpoloženjskimi motnjami v perinatalnem obdobju, z neplodnostjo ali žalovanjem po splavu. Osebe, ki poiščejo perinatalno podporo, pogosto poročajo o sledečih ponavljajočih se občutkih:

  • tesnoba, stiskanje v prsnem košu, panični napadi
  • občutki neprimernosti in prepričanje, da niso dovolj dobri starši
  • sram, krivda, obžalovanje
  • izguba interesa, užitka ali veselja
  • želja, da bi zbežali
  • občutki jeze, razdražljivosti, žalosti ali brezupa
  • strašljive misli in predstave v zvezi z otrokom
  • strah pred tem, da bi ostali sami z dojenčkom
  • nezmožnost umirjanja misli in težave s koncentracijo

 

Kaj lahko pričakujete od perinatalne podpore pri meni?

V sklopu programa perinatalne podpore ženskam in parom zagotavljam varno, neobsojajoče in razumevajoče okolje, v katerem lahko spregovorijo o svojih občutkih, doživljanjih, dvomih in strahovih. Specifično znanje o perinatalnem duševnem zdravju mi omogoča nudenje čimbolj celostne podpore pri edinstvenih izzivih, ki se porajajo pred in med nosečnostjo ter po porodu. Večinoma se z ženskami oziroma pari dogovorimo o skupni poti, ki obsega nekaj srečanj pred in po rojstvu otroka. Program je namenjen tudi parom, ki načrtujejo nosečnost.

Cilj tovrstnega programa ni le klasična priprava na porod, pač pa raziskovanje in predelovanje raznih tem, povezanih s prihodom otroka, kot so na primer specifični strahovi, spremembe v partnerskem odnosu in izzivi nove starševske vloge. Posebno pozornost posvetimo vsebinam, ki so vezane na posameznikovo preteklost in bi lahko negativno vplivale ne le na samo nosečnost in porod, pač pa tudi na odnos z otrokom v širšem smislu. Marsikdo je namreč zaznamovan z izkušnjami in vzorci iz primarne družine ter z modelom vzgoje, ki si ga mogoče želi izboljšati in integrirati z delom na sebi in novimi znanji. Pri tem iščemo in ovrednotimo to, kar je dobro in koristno, hkrati pa poskušamo tudi opustiti, spremeniti ali preseči to, česar si bodoči starši ne želijo za svojega otroka. Srečanja pred porodom so torej namenjena čimbolj celostni čustveni in psihološki pripravi na prihod otroka, srečanja po porodu pa podpori pri kakovostnem navezovanju stika z dojenčkom, reševanju morebitnih duševnih stisk in stabilizaciji mame v njeni novi vlogi.

 

Tehnične informacije

Perinatalna podpora se izvaja v obliki programa, ki je prilagodljiv glede na želje in potrebe ženske ali para. Idealno se vsaj nekaterih srečanj udeleži tudi partner. Nekajkrat letno organiziram tudi priprave na porod in srečanja za mamice v poporodnem obdobju – za več informacij spremljajte mojo Facebook stran.