Čuječnost

Čuječnost (ang. mindfulness) je zavedanje in sprejemanje svojega doživljanja. To sposobnost ima vsak izmed nas, vendar nanjo velikokrat »pozabimo«, hkrati pa nas tudi vzgoja, družba in hiter vsakdanji tempo pogosto privedejo do tega, da nismo v stiku s sabo. Čuječnost je namerno usmerjanje pozornosti na trenutno izkušnjo – torej na misli, čustva in telesne občutke. Pri tem svojega doživljanja ne poskušamo spremeniti: neprijetnim občutkom se ne poskušamo izogibati in prijetnih ne poskušamo zadržati. Prav zato je pomembna odprta, radovedna in sprejemajoča drža, ki jo utrjujemo z vadbo čuječnosti.

 

Praksa čuječnosti

Za razvijanje čuječnosti je potrebna praksa. Ta zajema bodisi »formalne« vaje, kot so na primer čuječa meditacija, pregled telesa, čuječa hoja, dihalne vaje in čuječnost v gibanju, kot tudi »nerformalne« oblike čuječega zavedanja, in sicer ko razvijamo svojo sposobnost prisotnosti in opazovanja v vsakdanjih življenjskih situacijah. Tako lahko na primer vadimo zavedanje sebe in okolice, ko vozimo avto, hodimo po mestu, jemo kosilo in tako naprej.

 

Kateri so pozitivni učinki čuječnosti?

Z razvijanjem čuječnosti krepimo sposobnost zavedanja sebe, svojih občutkov, misli, potreb... Učimo se ustaviti, zadihati, vzeti si nekaj minut zase in za svoje duševno zdravje. Dojamemo, da ne rabimo ves čas drveti brez postanka in brez nikakršnega stika s sabo. Nismo stroji in včasih lahko svojega notranjega avtomatskega pilota ugasnemo in namerno izberemo prisoten, pristen in sprejemajoč način življenja. Čuječnost odpira proces spoznavanja in spremembe, saj nam večja mera samozavedanja omogoča možnost izbire: kako se odzivati, kako preživljati svoj čas, kako živeti. Vadba čuječnosti predstavlja torej dragoceno priložnost za osebnostni razvoj.

Poleg vsega tega pa ima redna praksa čuječnosti še številne pozitivne učinke:

  • Krepi občutek notranjega miru in dobrega počutja
  • Zmanjšuje tesnobo in depresivnost
  • Predstavlja odlično orodje za zmanjševanje stresa
  • Deluje preventivno proti izgorelosti
  • Pomaga vzdrževati dobro samopodobo in višje vrednotenje sebe
  • Krepi sposobnost uživanja v malih stvareh
  • Izboljšuje koncentracijo
  • Neguje občutek povezanosti z drugimi in kvaliteto odnosov
  • Potencira sposobnost soočanja s težkimi situacijami
  • Blagodejno vpliva na fizično zdravje (zmanjšuje kronične bolečine, niža krvni tlak, izboljšuje kvaliteto spanja in lajša gastrointestinalne težave)

 

Tehnične informacije

Čuječnost poteka v obliki individualnih ali skupinskih srečanj, bodisi v živo kot online. Nekajkrat na leto organiziram dogodke in odmike v naravi – za informacije spremljajte mojo Facebook stran.

Cena: individualno srečanje 60 eur; skupinska srečanja odvisno od programa in števila udeležencev.